Biraz yavaşlamak iyi olur muydu?

O yemeği daha yavaş yesek mesela… Tadına daha çok varmaz mıyız? Daha sağlıklı olmaz mıyız diğer taraftan?

Trafikte biraz yavaşlasak… Etrafın farkına daha fazla varmaz mıyız? Daha az öfkelenmez miyiz? Trafik kazaları azalmaz mı?

Yavaşça yapsak işimizi… Gözümüzden kaçan daha az şey olmaz mı? Daha nitelikli işler çıkarmaz mıyız?

Yavaşlasak biraz… Etrafımızdaki insanları daha az kırıp dökmez miyiz? Onları daha çok fark etmez miyiz? Nezakete biraz daha fazla zaman kalmaz mı?

Bir şeyleri hızla yetiştirme telaşına esir olmadan yaşasak biraz. Robot olmadığımızı hatırlasak ve hatırlatsak… Tüketim kültürünün insanları da tükettiğinin farkına varsak… Hızlı yaşamı “çalışkanlık ve üretkenlik” olarak sunan anlayışa biraz karşı dursak… Bunun doğamıza ve gezegenimize ne kadar ters olduğunun bilinciyle HEP BİRLİKTE yavaşlasak… Yavaşlamanın kötü bir şey olmadığına ikna olsak…

Durmasak elbette. Sürekliliğin zevkini ve değerini ıskalamasak elbette… Ama usulünce yavaşlamanın nasıl bir değer katacağını hesaplamayı bir becersek…

Nereye kadar yavaşlasak o halde?

Her ne yapıyorsak, onun tadını aldığımız noktaya gelinceye kadar yavaşlasak, bana göre.

Düşünmeye daha fazla zamanımız olmaz mı o zaman? İnsan olmaya daha fazla zaman kalmaz mı? Nefes alıp vermenin bir tadı olduğunu hatırlamaz mıyız?

Bu kadar hız olmasa hayatımızda, yaşam kalitemiz mi düşer? İşleri bitiremez miyiz yoksa? Birileri bize hız madalyası vermez mi o zaman?

Yoksa yavaş olmak insanları daha mı mutlu eder? Parkta yavaş yavaş gezinirken doğanın tadına daha mı çok varırız? Penceremizden görünen ağacın yapraklarının yeşillenmeye başladığını fark etmeye zaman mı kalır yoksa?

Yavaş güzel midir?

Bana güzel gibi geliyor.

Yeni yılda yavaşlamayı diliyorum.

Mutlu yıllar!